0 Comments

To doskonała wiadomość dla wszystkich mieszkańców zainteresowanych montażem paneli słonecznych na dachach swoich domów. Unijne dotacje już niebawem wesprą także instytucje użyteczności publicznej. Na pierwszych zainteresowanych tak dogodnymi formami wsparcia nie trzeba było długo czekać. Blisko 200 domów jednorodzinnych z Rudy Śląskiej już zadeklarowało chęć uzyskania finansowego wsparcia.

Fotowoltaika wciąż na topie

Porównując zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii widoczne jest duże zainteresowanie instalacjami fotowoltaicznymi. Spośród 195 zgłoszonych wniosków, aż 150 dotyczyło właśnie wytwarzania energii poprzez panele słoneczne. Natomiast chęć montażu kolektorów słonecznych wyraziło 25 gospodarstw, 20 wybrało pompy ciepła. Rozpatrzeniem wniosków zajmie się zewnętrzna firma, która sprawdzi możliwości montażu instalacji PV na dachach budynków. Duże zainteresowanie fotowoltaiką nie powinno dziwić, szczególnie jeśli spojrzymy na zakres dotacji. Dofinansowanie umożliwi mieszkańcom pokrycie 85 wszystkich kosztów poniesionych na zadania związane z zakupem, projektem i montażem paneli słonecznych. Wkład własny wyniesie więc zaledwie 15% wartości netto inwestycji. Całą resztę pokryje dofinansowanie. Ruda Śląska słynie ze skutecznego dysponowania środkami unijnymi, jednak instalacje fotowoltaiczne wciąż raczkują na tych terenach. Dotychczas pozyskano ponad 900 000 zł na montaż fotowoltaiki w obiektach sportowych oraz w miejscowym urzędach.

Środków na instalacje PV nie zabraknie

Wsparcie inwestycji w fotowoltaikę jest możliwe dzięki skutecznej realizacji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Jeszcze w tym roku rozpoczną się nabory w ramach konkursów. Pierwsze nabory OZE to kwota dofinansowania 2,2 mln zł, grudniowy nabór na energetykę odnawialną – 12 mln zł oraz unijne środki w październiku i grudniu, kwoty odpowiednio 8,4 mln zł oraz 9 mln zł. Część pieniędzy trafi w formie dofinansowania dla instytucji publicznych zdecydowanych na modernizację energetyczną budynku zgodną z OZE oraz do wielorodzinnych budynków mieszkalnych. Wystarczy spojrzeć na sumę wydawanych w tym roku środków, aby zauważyć ekologiczny boom wśród instytucji. W ramach zadania RPO 4.1.3 „Odnawialne źródła energii” rozdysponowano sumę 76 mln zł. Środki te w 70% trafiły do projektów niegrantowych oraz w 30% do grantowych. Zakończenie naboru mogło z pewnością zaskoczyć realizujących program dofinansowań fotowoltaiki. Dostępny budżet nie był w stanie pokryć potrzeb zainteresowanych.

Zarząd województwa zdecydował się na podjęcie kroków, które wygospodarowałyby kolejne środki. W tym celu skierowano w maju tego roku pismo do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju oraz Ministerstwa Finansów. Efekt? Pozyskano kolejne 81,6 mln zł. Suma dofinansowania podwoiła się, co umożliwiło realizację następnych projektów z dofinansowaniem unijnym. Łączna suma środków w ramach RPO dla województwa śląskiego osiągnęła pułap blisko 270 mln zł.

Inne formy dotacji do instalacji słonecznych

Pieniądze pozyskano także dzięki porozumieniu osiągniętemu między władzami wojewódzkimi, a przedstawicielami rządu. W ten sposób wykorzystana zostanie pula środków nie tylko z RPO, lecz także z Funduszu Termomodernizacji i Remontów. Finanse te wesprą przede wszystkim najuboższych, którzy będą mogli sfinansować zakup nowych urządzeń grzewczych. Instalacje fotowoltaiczne już niebawem zagoszczą na dachach wielu budynków na Śląsku. Wszystko to za sprawą unijnych dotacji dla gmin, które zdecydują się realizację postulatów z programu „Stop Smog”. Pełna kwota unijnych dotacji wynosi 55 mln, dodatkowo władze województwa wygospodarowały dodatkowe 15 mln euro. Pieniądze trafią więc do gmin o wielkości poniżej 100 000 mieszkańców. Pomoc finansową na zakup nowego pieca, termomodernizację budynku mogą otrzymać mieszkańcy Myszkowa, Żor, Żywca, Wodzisławia, Knurowa, Pszczyny, Godowa oraz Śląska.

Author

serwisy@gt-media.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *