Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie zamierza rezygnować ze wsparcia inwestorów, którzy chcieliby skorzystać z dotacji w ramach rządowego programu „Mój Prąd”. Fotowoltaika w domach jednorodzinnych cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Powodowem takiego stanu rzeczy są przede wszystkim niższe rachunki za energię elektryczną dzięki montażu paneli słonecznych, jak również możliwość uzyskania korzystnego dofinansowania na ich zakup.
W związku z tym NFOŚiGW wychodzi naprzeciw osobom, które chcą korzystać z odnawialnych źródeł energii. Sto milionów złotych to kwota mająca umożliwić wsparcie blisko 20 000 dodatkowych instalacji PV. Dotychczas w ramach programu Mój Prąd łączna kwota wsparcia finansowego na zakup fotowoltaiki przekroczyła 1 miliard złotych. Zdecydowaną większość beneficjentów skorzystała z maksymalnej kwoty dotacji 5000 zł. Rozdysponowana suma umożliwiła montaż instalacji fotowoltaicznych w ponad 200 000 domów.
Kto mógł skorzystać z dotacji na fotowoltaikę?
Wsparciem objęto instalacje PV o mocy od 2 do 10 kW. Dostępne statystyki pokazują, iż średnia moc wybieranej przez inwestorów fotowoltaiki wynosiła 5,67 kW. Wysoka popularność programu sprawiła, iż NFOŚiGW zdecydował o zwiększeniu budżetu o kolejne 100 mln zł. Fundusze pozwolą na montaż paneli słonecznych o całkowitej mocy wynoszącej ponad 113 MW. Warto dodać, iż nie wszystkie wnioski zostały wypełnione poprawnie, a to mogłoby zwiększyć ilość zrealizowanych inwestycji. Wydłużenie w czasie wypłaty środków wynikało dotychczas przede wszystkim ze składania niekompletnych wniosków. Program w obecnej formie będzie funkcjonował do 18 grudnia tego roku.
Nowe dofinansowania do paneli słonecznych już w przyszłym roku?
Nie brakuje zapowiedzi, iż w 2021 roku program Mój Prąd będzie kontynuowany. Wciąż nie wiadomo na jakich zasadach, lecz jedno jest pewne – wysokie zainteresowanie fotowoltaiką w Polsce wymaga od rządu podjęcia kolejnych działań wspierających tego typu inwestycje. Pierwsze plotki mówią o poszerzeniu inicjatyw objętych pomocą finansową. Wśród pomysłów znalazło się m.in.wsparcie instalacji ładujących samochody elektryczne, pompy ciepła oraz magazyny energii. Wciąż nie wiadomo jednak w jakiej kwocie oraz formie realizowany będzie program Mój Prąd. Aktualne zmiany warto śledzić na stronie: http://nfosigw.gov.pl