Oświetlenie energooszczędne podobnie do fotowoltaiki pozwala obniżyć miesięczny koszt rachunków za energię. Tak jak instalacje PV pobierają darmową energię do zasilenia urządzeń RTV i AGD w domach, tak oprawy LED zmniejszają zużycie prądu w miejscowościach. Przykładem inwestycji zakończonej w ostatnich dniach jest montaż lamp ulicznych w Braniewie.
Zdecydowano się na instalację oświetlenia LED, które zastąpiło użytkowane dotychczas 965 ulicznych lamp sodowych. Wszystko to w ramach dotacji, którą otrzymano z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z programu „Sowa”. Wszystkie lampy wymieniano systematycznie na przestrzeni czterech lat trwania umowy z firmą zewnętrzną. Wśród zalet tego nowoczesnego miejskiego oświetlenia należy wymienić poprawę bezpieczeństwa wśród kierowców oraz pieszych poruszających się po Braniewie. Lampy LED generują oświetlenie lepszej jakości, jednak nie jest to jedyny plus inwestycji. Główną zaletą takiego rozwiązania, podobnie jak w przypadku fotowoltaiki jest oszczędność. Dzięki wymianie opraw koszty zużycia energii do doświetlenia miejscowości obniżą się o ponad 60%. Mniejsze zużycie energii to również szereg korzyści dla środowiska naturalnego. Niższy pobór prądu do zasilenia to także ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery o ponad 200 ton w skali roku.
Umowa z wykonawcą obejmowała nie tylko modernizację oświetlenia. Spółka Energa Oświetlenie odpowiedzialna za to zadanie zrealizowała także iluminację na moście przy ul. Gdańskiej. Jest to nowoczesne rozwiązanie LED, które pozwala na wyświetlanie wybranej grafiki w formie statycznej lub animowanej. To jednak nie koniec inwestycji. Władze miejscowości planują montaż oświetlenia przy ścieżce rowerowej na odcinku pomiędzy miejscowością Glinki i Braniewem. Jest to swojego rodzaju pilotażowy projekt, który zostanie wyposażony w czujniki ruchu.
Podstawowe założenia programu „Sowa”
Dotacje dla inwestycji realizowanych z programu „Sowa” mogą otrzymać wszystkie samorządy w Polsce. Środki muszą zostać przeznaczone na wymianę przestarzałego oświetlenia w miejscowości. Sam program jest realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ramach preferencyjnych pożyczek władze miejscowości mogą liczyć na sumę pokrywającą do 100% kosztów kwalifikowanych. Samorządom przysługuje również umorzenie częściowe do 10% w kwocie nie większej niż 1 mln zł.