0 Comments

Rozważając montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu potrzebne jest wykonanie precyzyjnych pomiarów. Bez nich trudno będzie określić, czy konstrukcja budynku wystarczy do pomieszczenia paneli słonecznych w wystarczającej ilości. Fotowoltaika w domach staje się powoli standardem i to zarówno w nowych domach, jak i tych użytkowanych przez wiele lat.

Inwestor rozważający montaż fotowoltaiki sprawdza opłacalność takiej instalacji. Aktualnie zdecydowana większość inwestycji przynosi zamierzone efekty i finalnie odciąża budżet klienta. W finansowaniu instalacji PV pomocne są wszelkiego rodzaju programy rządowe. Każdy z nich oferuje korzystny system bezwrotnych dotacji lub pożyczek na dogodnych warunkach. Wśród argumentów przemawiających za montażem fotowoltaiki w domu jednorodzinnych przemawiają następujące argumenty:

  1. Rosnące rachunki za energię elektryczną to nieubłagana przyszłość. Już teraz widzimy potrzebę montażu fotowoltaiki, ponieważ obecne zamrożenie cen dla konsumentów indywidualnych nie będzie trwać wiecznie. Warto pomyśleć z jaką sytuacją się spotkamy, kiedy prąd zdrożeje o 30-40%.
  2. System złożony z paneli słonecznych w prosty sposób przyłączymy do innych urządzeń. Możemy uzyskać samowystarczalny system w budynku dzięki połączeniu instalacji PV z rekuperatorem, pompą ciepła, czy systemem wentylacji.
  3. Ceny fotowoltaiki każdego roku spadają – inwestycja staje się opłacalna jak nigdy dotąd
  4. W razie sprzedaży domu, instalacja fotowoltaiczna staje się czynnikiem podwyższającym jego wartość
  5. W przypadku trudności finansowych inwestycja umożliwi nam obniżenie kosztów codziennego życia

Przeciętna moc instalacji PV i miejsce potrzebne na montaż

Przy wyborze zestawu fotowoltaiki niezbędne jest wykonanie obliczeń dotyczących zużycia energii elektrycznej. W domu użytkujemy na co dzień wiele urządzeń np. telewizor, lodówkę, pralkę. Jak już wcześniej wspominaliśmy możemy też wykorzystać energię słoneczną do zasilenia rekuperatora, czy schłodzenia budynku. Dla potrzeb artykułu podamy pewien przykład zaczerpnięty z codziennego życia. Przeciętna moc instalacji fotowoltaicznych wykonywanych na dachach budynków wynosi od 3 do 5 kWp. Miejsce potrzebne na montaż będzie uzależnione nie tylko od mocy, lecz również typu wykorzystanych modułów. W naszym przykładzie weźmiemy pod uwagę wypośrodkowaną moc instalacji na poziomie 4 kWp. W przypadku modułów polikrystalicznych zajmą one powierzchnię w granicach 25 m2. Z kolei moduły cienkowarstwowe to już zapotrzebowanie na blisko 50 m2 powierzchni.

Tak duża różnica wynika przede wszystkim z wyższej wydajności wytwarzania energii elektrycznej oraz większej mocy jednostkowej modułu PV. Zgodnie z doświadczeniem monterów instalacji fotowoltaicznych należy przyjąć, iż dla systemu o mocy 1,5 kWp trzeba zapewnić minimum 10m2 powierzchni na dachu. Warto skorzystać z pomocy wyszukiwarki i pod hasłem np. dachy Białystok odnaleźć firmę z naszego regionu specjalizującą się w budowie dachów oraz montażu fotowoltaiki równocześnie.

Mały dach domu, duża działka – nic straconego!

Jeżeli nasz dom posiada nietypowy kształt dachu lub jest on na tyle mały, że instalacja nie pokryłaby zapotrzebowania budynku, możemy skorzystać z innego rozwiązania. Jest nim montaż fotowoltaiki na gruncie. W tym celu niezbędne jest stworzenie specjalnego stelaża, do którego przytwierdzimy panele PV. Należy pamiętać, że w takim wypadku za cały proces montażu zapłacimy więcej. Wśród plusów takiego rozwiązania należy wymienić chociażby wyższą skuteczność produkcyjną. Tak położona instalacja może generować o nawet 5% więcej energii elektrycznej niż ma to miejsce w przypadku paneli słonecznych zainstalowanych na dachu. W razie awarii lub potrzeby okresowego czyszczenia fotowoltaiki będziemy mieli także prostszy dostęp. Należy jednak pamiętać, że w przypadku instalacji naziemnej niezbędne będzie przeznaczenie większego terenu pod zabudowę. Wynika to z potrzebnej odległości między modułami, gdyż nie mogą one wzajemnie siebie zasłaniać.

Author

serwisy@gt-media.pl